New Page 1
2015-2016 Yılı Öğrenci Alımı

TARİH :06-06-2015

2015-2016 Yılı öğrenci alımı ile ilgili detaylar haberler bölümüne eklenmiştir.


Tüm duyurular
........................

SİTEMİZE HASAN AKKUŞ RESİM GALERİSİ EKLENDİ

TARİH :03-01-2013

Fotoğraflara foto galerisinden bakabilirsiniz.
Sizlerin çekmiş olduğu fotoğraflar varsa bize gönderin sitemizde yayınlayalım.

iletişim: ikadirhan@hotmail.comTüm duyurular
........................

Sayac
Tekil (Bugün) 98
Toplam 228848
En Fazla 842
Ortalama 85
Üye Sayısı 97
Bugün Üye Olan 0
 Böyle feyizli ve bereketli bir ortamı görmeye gelen Alemdar Karakolu baş komiseri, iftar yemeğine iştirak etikten sonra, müftülük ve iftar sahiplerince emniyet mensuplarına karşı gösterilen samimi alakaya teşekkür etmiş ve benden bir dileğim olup olmadığını sorması üzerine şahıs malı haline gelmiş olmakla beraber- Nuruosmaniye Külliyesi’ne dahil dükkânlardan birinin meyhane olarak kullanılması müftülüğü de Müslümanları da derinden üzmektedir. Mümkünse buna bir çare bulmanızı talep ediyorum. İsmini şu anda hatırlayamadığım Alemdar Karakolu başkomiseri, bana şu cevabı verdi:

-Müftü Bey! Bir ay sonra o meyhaneyi görmeyeceksin, sen müsterih ol, dedi. Gerçekten bir ay sonra –yıllardır- meyhane olarak cami bitişiğindeki meyhane kapandı. Büfe olarak hizmetini sürdürdü. İşte devletle takışmadan halk ile de kapışmadan sosyal bir problemin çözüme kavuşma hikâyesi. Halka hizmeti başarılı bir şekilde yürütmek isteyen din görevlisi kardeşlerime canlı ve yaşanmış bir örnek…Acı bir kahvenin, kırk yıl hatırının bulunduğu söylenen ülkemizde verilen bir iftar yemeği bakınız; nice çözülmez zannedilen sosyal bir problemi çözüme kavuşturabilmiştir. Zira Nuruosmaniye Külliyesi ile ilgili bu meyhane problemi, Merhum Hasan Akkuş Hoca’nın hayatı boyunca uğraşıp sonuç alamadığı müzmin bir problem olmuştur.

İlk askerliğim, Kars-Sarıkamış’ta konuşlanan 9.Tümen’e bağlı 17. Piyade Alayı’nda eksi 30-33 derece dondurucu kış şartları altında geçmişti. İkincisi ise tam aksi istikamette Edirne-Karaağaç’ta Sinekli Membâ Suyu mevkiinde artı 30-33 derece bunaltıcı yaz sıcakları altında geçmiştir. 48 gün süren bu çileli ve de riskli hayat sona erince tekrar eski görevim olan İstanbul Eminönü ilçe müftülüğü’ne döndüm ve İstanbul’da açılan Haseki – Eğitim Merkezi’ne kaydımı yaptırdım.

1978 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine seçilerek, 1 Nisan 1978’de fiilen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek kurulu üyesi olara Ankara’da yeni görevime başladım. 1974-1978 yılları arasında geçen bu süre içinde Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu’nda onlarca hafız yetişmesini sağlayarak İstanbul İmam Hatip Lisesi’ne gönderme yolunu açtım. Nuruosmaniye Külliyesi’nde başlatmış olduğum yeniden yapılanma dönemi, 1985 yılına kadar devam ettirilmiştir.

/ m- Nurosmaniye Kur’an Kursu ve İmam Hatip Lisesi Bağlantısının Gevşetilmesi

Nurosmaniye Cami imam hatipliğine tayin edilen Alaattn Şahin Hoca, Kapalı Çarşı esnaflarından Mesut Pişirici ve Faruk Dârende misâli hamiyet sahibi kişilerin verdikleri ekonomik destek sayesinde Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu’nda geniş bir onarım faâliyeti gerçekleştirdikten sonra 1975 yılından bu yana yatılı kursta uygulana gelen öğretim stratejisinde değişiklik yaparak hıfzını tamamlayan öğrencilerin okul dışı sınava katılarak daha kısa süre içinde İmam-Hatip Lisesi’nden mezun olma yolunu denemişlerdir.

1975 yılından itibaren tarafımızdan uygulamaya konan yeniden yapılanma sistemine karşı bir sistem olarak geliştirilen bu yeni uygulama, öğretim süresinde 2-3 yıl kazanma ümidiyle uygulamaya konmuş ve ilk anda cazip gibi görünmüş ise de 28 Şubat Post-Modern Darbesi’yle bu sistem birden çökmüştür. Zamanında İmam Hatip Lisesine girmemiş olan bir çok öğrenci açıkta kalmıştır.

28 Şubat sürecinin getirdiği sendromdan sonra Nuruosmaniye Camii ve Kur’an Kurslarını Koruma Derneği, yönetim açısından yenilenmiş; Eyüp Sağman, Mehmet Özer ve İhsan Kadirhan misali kurs menşe’li gençlerin oluşturduğu yeni yönetim kadrosu, tarihsel niteliğe sahip kurs binasının fiziki onarımının yanı sıra, Nuruosmaniye Külliyesi’nde Kur’an öğretimini yeniden canlandırmıştır.

1975 ten bu yana Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu’na giren ve buradan feyz alan öğrencilerin adları, soyadları, doğum yerleri, ve kursa giriş yılları, bir cedvel halinde aşağıya çıkarılmıştır.
91

Tarihe bir not düşmek amacıyla şu husus, siz muhterem okuyucularımca hatırlanmalıdır. İmamette halefi olduğum Merhum Hasan Akkuş Hocamız, 1933-1934 yıllarında Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi Hoca Efendi’nin talebi ve Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ile Ankara İli’ne ait hafız muallimliği kadrosu tenkis edilerek İstanbul’a ikinci hafız muallimi olarak tahsis edilmiş ve bu kadroya da Merhum Hasan Akkuş Hoca Efendi atanmıştır. Böylece Cumhuriyet döneminde ilk defa Nuruosmaniye Külliyesi’nde resmen başlatılan Kur’an-ı kerim öğretim hizmeti, 1960’lı yıllara kadar –fiilen- 1970’li yıllara kadar ise hükmen Hasan Akkuş Hocamızın kontrolünde sürdürülmüştür.

Hayrü’l-halefi olarak, yıllarca emek verdiğim Nuruosmaniye Külliyesi’nde 1755 yılından bu yana kesintisiz devam edegelen Kur’an öğretim hizmetinin, bundan böyle de yine kesintiye uğramadan devam etmesi samimi dileğimdir. Ümid ederim ki Nuruosmaniye Külliyesi’nde tilâvet-i Kur’an sesleri yankılandıkça, kabirlerinde ebedî uykularını uyumakta olan cami ve külliyenin gerçek bânileri de müsterih olacaklardır.

1975 - 2006 YILLARINDA NURUOSMANİYE KÜLLİYESİ’NDE
KUR’AN-I KERİM ÖĞRETİMİ

İstanbul-Nuruosmaniye Camii’nde Mihrap Sofasında Reisü’l-kurrâ Gönenli Mehmet Öğütçü
Hoca Efendi’ nin Riyasetinde Düzenlenen Hıfız Cemiyetinden Bir Kesit

Nuruosmaniye Camii mihrap sofasında set üzerine kurulmuş olan Reisü’l-kurrâ kürsüsüne Reisü’l-kurrâ Gönenli Mehmet Öğütçü oturmuş merasimi yönetmekte ve aşır okuyan bir hafıza öneride bulunmaktadır. Kürsünün sol tarafında ise teşrifatçılık görevini üstlenmiş olan ve gölge Reisü’l-kurra niteliği taşıyan Beyazıt Camii baş imam- hatibi Hendekli Hafız Abdurrahman Gürses görülmektedir.

Usl-ü kadîmeye göre Reisü’l-kurrâ kürsüsünün sağ tarafına İstanbul tarikine göre ilm-i kırâat okuyan kâri’ler, kıdem sırasına göre oturma durumundadır. Sol tarafına da Mısır tarîkına göre ilm-i kırâat okuyan kâri’ler oturma durumundadır.

İcazetlerindeki kıdem sırasına göre kârilerin , kürsü merkez olmak üzere bir hilal şekli oluşturacak tarzda, Reisü’l-kurrânın önünde bir düzen oluşturmak ve her hafızın, icazetine uygun yerde bulunmasını sağlamak, teşrifatçının vazifesidir.

Usûlüne uygun Kuran-ı Kerim tilâveti yapmayan hafızların okuyuşu, derhal kesilir ve devre dışı bırakılır. Reisü’l-kurrâ tarafından verilen tâlimat, teşrifatçı tarafından uygulanır.Kürsünün sağında bulunan sarıklı zât, Nuruosmaniye Camii baş imam-hatibi Enver Galip Ceylan’dır. Sol tarafında yer alan sarıklı zat ise Hasan Akkuş Hoca’nın ilk talebeleri arasında yer alan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyelerinden Kemal Güran’ dır.

Fotoğraf, Adil Sarmısak Arşivinden alınmıştır.

İstabul-Nuruosmaniye Camii’nde Yapılan Bir hafızlık Cemiyeti Merasiminden Bir Kesit.

Kürsüde oturan zât, Reisü’l-kurrâ ve Sultanahmet Camii baş imam-hatibi Gönenli Mehmet Öğütçü Hoca Efendi’dir. Reisü’l-kurrâya göre kürsünün sağ tarafında oturan zât ise teşrifatçılık görevini üstlenmiş olan Beyazıt Camii baş imam-hatibi Hendekli Hafız Abdurrahman Gürses Hoca Efendi’dir.

Reisü’l-kurrâya göre kürsünün sağında ve secde zemininde oturan sarıklı zât, Nuruosmaniye Camii baş imam-hatibi Hafız Enver Galip Ceylan’dır. Diğer yanda ve secde zemininde oturan zât ise Hasan Akkuş Hoca’nın ilk talebelerinden Ankara- Kızılcahamamlı Kemal Güran’dır ki, Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi olarak başkanlık adına merasime iştirak eylemişti. Arka planda yer alan protokol dahil misafirlerdir.

Kırâat okuyacak hafızlar ise- bir evvelki resim altı bilgilerden öğrenileceği üzere – hıfız cemiyetine iştirak eden ve Reisü’l-kurrâ önünde hıfız ve kırâatta ehliyetlerini göstermek ve tescil ettirmek isteyen hafızlardır.

İstanbul-Nuruosmaniye Camii mihrap Sofasında Kurulan Reisü’l-kurrâ Kürsü’sünden ve çevresinde bir “ Hilâl ” şeklinde oluşturulan düzenlemeden Bir Diğer Kesit
Fotoğrafta hilâl şeklinde oluşturulan düzenlemenin sağ kanadı –bir diğer ifadeyle-İstanbul tarikini temsil eden hafızların yer aldığı cihet görülmektedir

Fotoğraf, Adil Sarmısak Arşivinden alınmıştır.

 

Sayfa 1   Sayfa 2   Sayfa 3   Sayfa 4   Sayfa 5   Sayfa 6

 
New Page 1
111- Bugün Ben onları size sabretmelerinden dolayı kurtuluşla ödüllendirdim.
112- Allah onlara: 'Dünyada kaç yıl kaldınız?' der.
113- Onlar da: ''Bir gün ya da günün bir kısma kadar. Sayabilenlere sor'' derler.
114- Allah şöyle de: ''Orada az bir süre kaldınız. Keşke bunu bilseydiniz!''
115- ''Bizim sizi boşuna yarattığımızı ve Bize dödürülmeyeceğinizi mi sandınız?''

( müminun suresi - 111)Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Temmuz ayında yapılacak mezunlar toplantısına katılacakmısınız?
desing

desing : canliyayin.org

2006 © NUR-U OSMANIYE