New Page 1
2015-2016 Yılı Öğrenci Alımı

TARİH :06-06-2015

2015-2016 Yılı öğrenci alımı ile ilgili detaylar haberler bölümüne eklenmiştir.


Tüm duyurular
........................

SİTEMİZE HASAN AKKUŞ RESİM GALERİSİ EKLENDİ

TARİH :03-01-2013

Fotoğraflara foto galerisinden bakabilirsiniz.
Sizlerin çekmiş olduğu fotoğraflar varsa bize gönderin sitemizde yayınlayalım.

iletişim: ikadirhan@hotmail.comTüm duyurular
........................

Sayac
Tekil (Bugün) 81
Toplam 228831
En Fazla 842
Ortalama 85
Üye Sayısı 97
Bugün Üye Olan 0

Yukarıda yer alan fotoğraf, İstabul-Fatih Camii külliyesi içinde yer alan Şeyhu’l-İslam Sadullah Sa’dî Çelebi Dârü’l-kurrâsı’nın yeniden hizmete açılış merasimi gösterir bir kesit.
Fotoğrafta sağ baştan itibaren Eminönü ilçe müftüsü Mehmet Doğru, Fatih ilçe müftüsü Halit Güler, Reisü’l-kurrâ Gönenli Mehmet Öğütçü Hoca Efendi görülmektedir.

Not: 10. Osmanlı şeyhu’l-islamı Sadüllah Sa’dî Çelebi, Fatih Camii müştemilâtı olarak bir dârülkurrâ inşa ettirmiştir. Uzun yıllar Kur’an-ı Kerim öğretimine hizmet veren Sadullah Sa’dî Çelebi Dârül-kurrâsı kütüphane haline getirilmiş ve Şeyh Veliyyüddin Efendi Kütüphanesi diye anılmaya başlamıştır. Meşhur Fatih yangınında Çarşamba Karakolu karşısında bulunan Şeyh Veliyyüddin Efendi Kütüphanesi yanınca hem kitapları ve hem de mezarı buraya nakledilmiştir.
Bu konuda fazla bilgi almak isteyenler, İslamda Kur’an Öğretimi ve Reisiü’lkurrâ Gönenli Mehmet Efendi isimli kitabımıza bakabilirler..

 1973 yılı milletvekili seçimleri arifesinde Eyüp ilçe müftülüğünden Eminönü ilçe müftülüğüne terfien ve naklen atanmış olan Recep Akakuş, 1933 yılından bu yana Hasan Akkuş Hoca’nın manevî nüfuzu altında öğretimini devam ettiren Nuruosmaniye Kur’an Kursu’nu yeni baştan düzenlemiş ve Hasan Akkuş Hoca’nın son talebelerinden Erzurumlu Nafiz Özdemir’in Nuruosmaniye Kur’an Kursu öğreticiliğine atanmasını sağlamıştır.

Tarihî Nuruosmaniye Kur’an Kursu ile ilgili olarak yapılan yeni düzenleme sırasında –yasal mevzuatın sınırları içinde kalmak şartıyla- hafız yetiştiren Nuruosmaniye Yatılı Kurân Kursu’nun yanı sıra halka açık gündüzlü ve akşam Kur’an kursları da açılmıştır.

Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu’nun başına Nafiz Özdemir getirilirken, gündüzlü Kur’an Kursu’nun başına Durmuş İlgin, Nuruosmaniye Akşam Kur’an Kursu’nun başına da Çemberlitaş Gazi Atikalipaşa Camii imam-hatibi Ahmet Çakır getirilmiştir.

Bu dönemde son derece verimli ve de başarılı hizmetler yapılmıştır. Her yıl gündüzlü ve akşam Kur’an kursundan onlarca öğrenci, yüzünden Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenerek mezun olmuş ve hatim cemiyetleri yapılmıştır.

Hafız yetiştiren Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu ise, imam-hatip okullarına taban oluşturacak tarzda dizayn olunduğu için burada okuyan öğrenciler, ancak iki yıl sonra , hıfızlarını tamamlayabildikleri için mezuniyetleri ile ilgili ilk hatim cemiyeti, kursun açılışından iki yıl sonra yapılabilmiştir.

Merhum Reisü’l-kurrâlardan Gönenli Mehmet Öğütçü ve Hendekli Hafız Abdurrahman Efendilerin sık sık ziyaret ettikleri Nuruosmaniye Yatılı Kursu’nda son derece verimli ve bereketli hizmetler sunulmuştur.

Yukarıda yer alan davetiye, yeni dönemde NuruosmaniyeYatılı Kur’an Kursu’ndan ilk mezun olan öğrencilerin hıfız cemiyeti ile ilgili bir davetiye örneğidir
 

Yukarıda resimde görüldüğü üzere Nuruosmaniye Yatılı Kur’an Kursu’ndan mezun olan hafız öğrenciler, sayıca fazla olmamakla birlikte, kalite bakımından oldukça yüksektir. Tarihî süreç içinde Nuruosmaniye Kur’an Kursu, bu özelliğini daima korumuştur. Sözgelimi; İstanbul’un emekli müftülerinden Sayın Selahattin Kaya Hoca Efendi, meşhur kâri’lerden İlhan Tok ile Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kurulu başkanlarından İhsan Toksarı ve Ankara’nın meşhur vâizlerinden ve de kanâat önderlerinden Rıza Çöllü Hoca Efendi, Din İşleri Yüksek Kurulu Emekli Üyelerinden Sayın Kemal Güran ile amcası Merhum Ali Güran ve Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında uzun yıllar donatım müdürlüğü yapmış bulunan Arif Özdemir, Nuruosmaniye Kur’an Kursu’ndan feyz almış tanınmış kişilerdir.

Üstteki fotoğrafta yer alan ve 1982-1983 yılı Nuruosmaniye Yatılı Kurs öğrencilerinden olup hıfzını tamamlamış ve hıfız cemiyeti yapılmış olan gençlerden bir kısmı, halen rta ve hatta yüksek öğretimde öğretim üyesi olmuşlardır. Fatih Akman başta olmak üzere diğer bir kısmı da Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda başarılı mihrap hizmeti vermektedirler.
 

Sayfa 1   Sayfa 2   Sayfa 3   Sayfa 4   Sayfa 5   Sayfa 6

 
New Page 1
111- Bugün Ben onları size sabretmelerinden dolayı kurtuluşla ödüllendirdim.
112- Allah onlara: 'Dünyada kaç yıl kaldınız?' der.
113- Onlar da: ''Bir gün ya da günün bir kısma kadar. Sayabilenlere sor'' derler.
114- Allah şöyle de: ''Orada az bir süre kaldınız. Keşke bunu bilseydiniz!''
115- ''Bizim sizi boşuna yarattığımızı ve Bize dödürülmeyeceğinizi mi sandınız?''

( müminun suresi - 111)Kull. Adı

:

Şifre

:

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Temmuz ayında yapılacak mezunlar toplantısına katılacakmısınız?
desing

desing : canliyayin.org

2006 © NUR-U OSMANIYE